Медико-демографічний атлас України видається в рамках досліджень за темою „Україна в європейському контексті: вплив економічних, соціальних та екологічних чинників на тривалість життя і смертність від пов'язаної з віком патології (математичне моделювання)”.
Випуск 16 присвячений з'ясуванню залежності тривалості життя і смертності від пов'язаної з віком патології (серцево-судинні та онкологічні захворювання) від соціально- економічних чинників та способу життя. Карти віддзеркалюють коливання окремих медико-демографічних параметрів. На прилеглих до карт гістограмах наведені числа по кожній країні, а умовні позначки (штрихування) дозволяють унаочнити їх відмінності.
На гістограмах, які передують картам, позначені ранг кожної країни і число, що віддзеркалює рівень смертності. На картах зображено коливання параметрів смертності європейських країн, умовні позначки (штрихування) дозволяють унаочнити їх відмінності. При побудові карт з метою їх уніфікації медико-демографічні показники унормовані за стандартним відхиленням (сігмою) від середньої для всіх країн величини. Відтак, умовні позначення на всіх картах є однаковими.
Проведена кластеризація 40 країн за показниками смертності від пов’язаної з віком патології (хвороб систем кровообігу та злоякісних пухлин) і виділені 5 макрорегіонів, які статистично відрізняються між собою. Україна увійшла в групу країн (кластер): Бєларусь, Молдова, Росія. В цій групі країн виявлено достовірно вищий коефіцієнт загальної та дитячої смертність, достовірно вищий (особливо у чоловіків) відсоток населення, які щоденно курить, достовірно вище щорічне вживання міцних спиртних напоїв, достовірно нижче вживання жирів, білків та фруктів, достовірно нижчий рівень витрат на охорону здоров’я, низький валовий внутрішній продукт (ВВП) та індекс розвитку людського потенціалу (ІРЛП), низький індекс економіки та якості життя, слабко розвинену інфраструктуру у порівнянні з іншими країнами Європи. Моделювання залежності рівня смертності від об’єму бюджетного фінансування охорони здоров’я дозволило виявити, що збільшення витрат на охорону здоров’я в Україні з 600 до 2500 дол. США на душу населення дозволило б наблизитись до середньоєвропейського рівня смертності від серцево-судинних захворювань.